Počet výsledků: 30

Otevřít filtraci

Cukrovka 1. typu je lidové označení pro diabetes mellitus 1. typu.

Cukrovka 2. typu je lidové označení pro diabetes mellitus 2. typu.

Cukrovka je lidové označení pro diabetes mellitus.

Těhotenská cukrovka, gestační diabetes mellitus neboli GDM (zkratka pochází z anglického názvu gestational diabetes mellitus) je typ cukrovky, která se může vyvinout během těhotenství. Jinými slovy, jedná se o cukrovku zjištěnou u těhotné ženy, která před těhotenstvím cukrovku neměla. Podobně jako u cukrovky 1. typu či cukrovky 2. typu se u těhotenské cukrovky rovněž jedná o zvýšenou hladinu „cukru“ (přesněji řečeno glukózy) v krvi. Těhotenská cukrovka může vzniknout v kterékoli fázi těhotenství; nejčastěji je však diagnostikována ve druhém nebo třetím trimestru. Po porodu obvykle vymizí. Těhotenská cukrovka však může způsobovat potíže ženě i jejímu dítěti jak během těhotenství, tak po porodu; proto je důležité ji včas diagnostikovat a léčit. Viz také těhotenství, cukrovka.

Emočně nestabilní porucha osobnosti (hraniční typ) je jednou z poruch osobnosti. Příklady chování postiženého člověka jsou následující: do jisté míry má i vlastnosti impulzivního typu emočně nestabilní poruchy osobnosti, trpí poruchou sebepojetí, má sklon k intenzivním, nestabilním a krizovým vztahům, vynakládá velké úsilí, aby jej/ji partner(ka) neopustil(a), opakovaně vyhrožuje sebepoškozováním, skutečně provádí sebepoškozování, případně i demonstrativní sebevražedné pokusy, má přetrvávající pocit vnitřní prázdnoty. Viz také emoce, porucha, emoční porucha, emočně nestabilní porucha osobnosti (impulzivní typ).

Emočně nestabilní porucha osobnosti (impulzivní typ) je jednou z poruch osobnosti. Příklady chování postiženého člověka jsou následující: má sklon k nečekanému jednání, bez ohledu na následky, tíhne k hádkám či konfliktům, zvláště pokud mu někdo zabrání v impulzivním chování, má sklon k nezvladatelným výbuchům vzteku a/nebo násilí, často mívá výkyvy nálad. Viz také emoce, porucha, emoční porucha, emočně nestabilní porucha osobnosti (hraniční typ).

Alergická reakce cytotoxického typu neboli imunopatologická reakce II. typu je jedním ze čtyř typů alergických reakcí, ale vyskytuje se velmi zřídka. V tomto případě se na antigen (vázaný na povrch buňky nebo vyskytující se na povrchu orgánu) naváže protilátka, díky níž pak imunitní systém cílovou buňku (označenou komplexem antigen-protilátka) zničí. Příkladem je situace, kdy se některé léky vážou na povrch krevních buněk. Na tyto léky (antigeny) se navážou protilátky a imunitní systém ničí krevní buňky vlastního těla. Při vyšetření krve se to může projevit např. poklesem počtu bílých krvinek (granulocytů) nebo krevních destiček (trombocytů). Viz také alergická reakce, cytotoxicita.

Imunopatologická reakce I. typu je jiný název pro alergickou reakci časného typu.

Imunopatologická reakce IV. typu je jiný název pro alergickou reakci pozdního typu.

Imunopatologická reakce II. typu je jiný název pro alergickou reakci cytotoxického typu.

Zobrazeno 1 až 10 z 30

Počet výsledků